Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Podłączenie dimmera


Guest kubeksrubek

Question

Guest kubeksrubek

Witam

Do dimmera ma być podłączony transformator i dawać mi na wyjściu napięcie 0-10V DC do sterowania centralą wentylacyjną.

Podłączyłem dimmer (podłączenie 3 przewodami), dodałem do centrali. Niestety nie zmienia się napięcie między stykami O i N (ciągle 230V). W centrali nie wyskakuje błąd, przyjmuje zmianę ustawień. Zmiana włącznikiem S1 nic nie zmienia.

Ktoś ma jakieś pomysły.

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Szczerze mówiąc, nie słyszałem o transformatorze dającym na wyjściu napięcie DC.

    Dimmer służy do sterowania współczynnikiem wypełnienia dla prądu zmiennego.

    Jeżeli zasilisz dimmer z napięcia 230V to na wyjściu też będziesz miał 230V. Przez zmianę współczynnika wypełnienia, dostarczane jest mniej lub więcej energii do odbiornika w danym okresie czasu co powoduje, że żarówka świeci słabiej lub mocniej.

    Proponuję zwrócić się do jakiegoś lokalnego instalatora Fibaro, który na pewno znajdzie sposób na sterowanie tą centralą wentylacyjną.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ
  • Inquirer
  • Witam,

    Jeśli chodzi o sterowanie napięciem 0-10 V DC, to w sposób płynny nie da się tego osiągnąć korzystając z dostępnych rozwiązań (ani dimmer ani moduł RGB)

    Rozwiązanie zastępcze na chwilę obecną to zastosowanie dzielnika napięcia z wykorzystaniem przykładowo dwóch relay switchy, tak żeby napięcie na wyjściu zmieniało się w zależności od stanów obu przekaźników. Mamy wtedy możliwość skokowej zmiany mocy wentylatora.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Sprawdziłem przed chwilą i taki układ działa. Bezwładność trafo plus kondensator powoduje że silnik rusza nawet z dołu. Ale i tak profesjonalnie powinieneś zacząć z wysokich obrotów i schodzić.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...