Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Irytujący problem z Fibaro Switch 2x1.5kW


marecki_0luk1
 Share

Question

Dobra postanowiłem o tym napisać na forum, żeby "przyszli" użytkownicy tez wiedzieli jak się sprawy mają.

Mam w domu ze 20 fibaro switchy 2 x 1.5kW. Niestety Fibaro świetnie testuje pewnie maksymalne obciążenie, ale ze zwykłym halogenem ledowym już sobie nie radzi. Dzisiaj musiałem rozbierać po raz kolejny włącznik 5-krotny bo kolejny raz skleiła się cewka przekaźnika. Obciążenie całego obwodu uwaga ..... 4 x 6W - jak widać daje to oszałamiające wyniki - jestem prawie na granicy tylko nie obciążalności przekaźnika a granicy nerwów.

Zadzwoniłem na support bo przecież zawsze jest taka rada i usłyszałem, żebym rozebrał i postukał w kostkę i się pewnie rozklei i na trochę pomoże. Świetna rada od profesjonalnej firmy. Przy drugim kontakcie Pan z supportu powiedział, że tak to już bywa i żebym wysłał kostkę na procedurę gwarancyjną - w moim przypadku 3 kostkę - tylko że niby jak mam zapalić światło w sypialni jak mam włączniki dzwonkowe i nie mam wolnej kostki to już nikogo nie obchodzi. Dodatkowo sam rozbieram te włączniki a w sumie nie powinienem, bo żaden ze mnie elektryk. Może zacznę kasować Fibaro za każdy przyjazd elektryka i wyciągniecie i włożenie kostki na nowo to ktoś coś zrobi ?

Niestety po pewnym czasie zamiast wygody z Fibaro mam tylko zdenerwowaną żonę w domu po co kupiłem ten szajs, generalnie tak dużo jak nierealnych filmów fibaro tak dużo problemów. Żeby mi nikt nie zarzucił, że mówię nie prawdę to chętnie posłucham Pana z Fibaro w jaki sposób motion sensor liczy ilość gości (ale tak jak na filmie w szczególności jak idą dwie osoby

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> ) choć to jeszcze nic w porównaniu do 2:17 min z filmy Motion Sensora gdzie wyskakuje Push z możliwością naciśnięcia polecenia ...ewentualnie jak ten ekspres parzy kawę bez utraty gwarancji (rozbieranie ekspresu to koniec gwarancji dla tego urządzenia) lub w jaki sposób centrala zwiększa odpytywanie pozycji GPS w związku ze zbliżaniem się do celu (około 50 sek, "Lili wracam do Domu") chętnie wymienię więcej .... a przypomniałem sobie najbardziej mi się podoba 1:48 min filmu Flood Sensora - urządzenie ma zakres pracy od 0 do 40 stopni ale zimą jest na dworze, może w poznaniu śnieg utrzymuje się w takich temperaturach. W wolnej chwili jeszcze

Wracając do tematu (wszystkich niezainteresowanych przepraszam za offtopic) mam pytanie czy to prawda że nie macie już przekaźników relpol tylko "lepsze" według informacji z Waszego supportu i radzą sobie z halogenami LED ? jest to moje podstawowe oświetlenie w domu i chętnie wyślę na procedurę gwarancyjną wszystkie kostki.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

 • 0
Guest damian

Możesz po krótce opisać jak rozebrałeś i ożywiłeś te kostki? Mam już dwie takie, również padły te które uruchamiały ledy (5x4W).

Link to comment
Share on other sites

 • 0
 • Inquirer
 • Spoko poczekajmy aż któryś z adminów włączy się do dyskusji i nam wyjaśni że tylko my mamy ten problem i żebyśmy wysłali kostki do "laboratorium" do sprawdzenia. Może jeszcze żarówki im wyślę ....

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  W przypadku obciążeń innych niż rezystancyjne, a takim są halogeny, w momencie zmiany stanu może wytworzyć się łuk elektryczny. Niezależnie od obciążenia jest on zdolny doprowadzić do "sklejenia" się styków przekaźnika. Dlatego w przypadku pojemnościowej lub indukcyjnej charakterystyki obciążenia zalecamy zawsze montowanie Relay Switch'y 3kW odporniejszych na takie warunki, lub wysterowanie zewnętrznych przekaźników naszymi modułami. Nigdy nie zachęcamy klientów do samodzielnej ingerencji w układ elektryczny, jeśli nie posiadają ku temu uprawnień sugerujemy zasięgnięcie fachowej pomocy. W przypadku nieprawidłowego działania oczywiście zawsze istnieje możliwość wysłania urządzenia na procedurę gwarancyjną.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • j.nowacki a czy może mi Pan powiedzieć, gdzie piszecie o tym łuku elektrycznym? Instrukcja tej kostki nic nie mówi o takim problemie, a nawet o możliwości jego wystąpienia. Wasz instalator (osoba figurująca na Waszej stronie) również nie powiedziała mi o takim problemie.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  marecki_0luk1, przy obciążeniach innych niż rezystancje taki łuk elektryczny jest zjawiskiem naturalnym. Jego pojawianie nie ogranicza się jedynie do naszych produktów, a wystąpi w każdym poddanym takim warunkom pracy przekaźniku.

  Odnośnie braku informacji ze strony instalatora o możliwości takiej awarii, proszę o wiadomość prywatną zawierającą kontakt do tej osoby, byśmy mogli prosić ją o dokładniejszą analizę takich sytuacji w przyszłości.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • j.nowacki, a nie powinna być chociaż informacja i sugestia żeby nie stosować z oświetleniem halogenowym LED ? Nie wiele wymagam, dzisiaj nie mam możliwości zmiany on-offów na te 3kW bo się fizycznie nie zmieszczą do puszek (musiałbym wrzucić 2 kostki do jednej puszki). Instalator oczywiście mógł mnie o tym powiadomić, ale problem jest inny - Fibaro w instrukcji nie podaje z jakim rodzajem oświetlenia działa kostka ergo jeśli mój halogen posiada znaczek CE (a posiada) to będziecie mi co miesiąć wysyłać nową kostkę z reklamacji ? Dodatkowo instalator nie wybiera za mnie żarówek więc skąd ma wiedzieć o możliwości wystąpienia problemu ?

  Wydaje mi się zresztą że świat idzie w tą stronę że zamiast 40W na jednym halogenie tradycyjnym lepiej dać 6W na LEDowym... więc raczej problemów będzie więcej niż mniej.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  marecki_0luk1, wiedza na temat różnych reakcji przekaźnika, w zależności od obciążenia, należy do podstaw, na które powinien zwracać uwagę instalator. Jednym z jego zadań jest upewnienie się, że wybrane moduły są dobrane odpowiednio do warunków użytkowania.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
  Guest damian

  Chyba, że użytkownik zmieni sobie żarówki na LED. Bo nie musi wołać do tego instalatora, prawda?

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • Chyba, że użytkownik zmieni sobie żarówki na LED. Bo nie musi wołać do tego instalatora, prawda?

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

  właśnie to chciałem przekazać, że instalatorowi nic do tego jakie żarówki sobie kupię - generalnie widzę, że Fibaro problemu nie widzi i koniec kropka. Generalnie dziś z pewnością mogę powiedzieć, że Fibaro ma jeden dział na światowym poziomie ... ale jest to marketing.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
  właśnie to chciałem przekazać, że instalatorowi nic do tego jakie żarówki sobie kupię

  Panowie, trochę to nie tak. Niestety w instalacji wszystkie elementy są ważne. Gdy zmieniasz obciążenie to powinieneś myśleć czym sterujesz i czym zabezpieczasz. Czasem trzeba również pomyśleć o typach (charakterystykach) bezpieczników. Jak robisz sam to odpowiadasz sam przed sobą jak robi to instalator to on musi o tym myśleć. Ale oczywiście Fibaro powinno dać informacje o typie obciążenia.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Ja wlasnie wczoraj zainstalowalem wlacznik 2x1,5kW do oswietlenia LED. 80W na kazdym z wyjsc. Jestem ciekaw jak bedzie sie zachowywal.

  wiedza na temat różnych reakcji przekaźnika, w zależności od obciążenia, należy do podstaw, na które powinien zwracać uwagę instalator. Jednym z jego zadań jest upewnienie się, że wybrane moduły są dobrane odpowiednio do warunków użytkowania.

  j.nowacki, Wybralem modul 2x1,5kW do oswietlenia LED, 80W na kazde z wyjsc. Czy jako instalator wybralem odpowiedni modul?

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Problemem jest typ użytego stopu na styki w przekaźniku, oraz to ze fibaro chciało zrobic taki mały moduł, co wymusiło zastosowanie przekaźnika w wersji mini co za tym idzie pewnie bez spężyny a rozłączanie styku wykorzystuje spreżystość materiału na którym jest zawieszona blaszka z stykami.

  Wg zasad istniejących w elektrotechnice możliwość obciążania urządzeń załączających zasilanie w przypadku indukcujności jest równa połowie mocy urządzeń rezystancyjnych

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Jacekkg, w instrukcji jest wyraznie napisane "Trwałość urządzenia zależy od zastosowanego obciążenia. Dla obciążenia rezystancyjnego (żarówki, itp) 8A wynosi ponad 200 000 cykli wączeń. Jeżeli jest to obciążenie indukcyjne, np. jarzeniówka z cosφ = 0.6 należy ograniczyć płynący prąd do około 6A aby urządzenie pracowało niezawodnie równie długo."

  6A to jest 1380W, nawiasem mowiac 8A dla obciazen rezystancyjnych to jest 1840W.

  Jest tam tez cos takiego "*W przypadku obciążenia innego niż rezystancyjne należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika cosφ i w razie potrzeby zastosować obciążenie mniejsze niż znamionowe."

  Ile zatem wynosi cos fi zarowek LED? Jesli marecki_0luk1, podlaczyl 4x6W LED i switch sie zepsul.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Tak jak wspomniałem wcześniej, w niektórych przypadkach przy obciążeniu innym niż rezystancyjne problem sklejenia styków może wystąpić również przy mniejszym obciążeniu, także sugerowałbym użycie modułu 3kW lub zewnętrznego przekaźnika.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  J.nowacki czy w nowych 2x1,5 używacie dalej tych samych przekaźników czy zmienił sie dostawca?

  Co do 1x3kw to rezystancyjne obciażenie moze wieksze przenieść ale czy indukcyjne? Przeciez to zdublowana 2x 1,5 , dwa przekaźniki połaczone równolegle

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  W modułach 2x1,5kW zastosowane przekaźniki firmy Relpol, natomiast w 3kW zamiast równolegle połączonych dwóch przekaźników znajduje się jeden, firmy Hongfy, który wykazuje znacznie większą odporność na zjawisko sklejania styków.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • j.nowacki, to ciekawe bo w Waszym supporcie telefonicznym twierdzili, że już nie ma przekaźników Relpol i dlatego jak będę miał nową kostke to problem raczej nie będzie występował. Zresztą pisałem o tym, ale Pan się do tego nieustosunkował. Mam też pytanie czy polecacie jakieś przekaźniki monostabilne, które mają cewkę na 230V i są lepszej jakości niż ten RelPol i rozwiążą mój problem ?

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

   Share

  ×
  ×
  • Create New...