Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Irytujący problem z Fibaro Switch 2x1.5kW


marecki_0luk1

Question

Dobra postanowiłem o tym napisać na forum, żeby "przyszli" użytkownicy tez wiedzieli jak się sprawy mają.

Mam w domu ze 20 fibaro switchy 2 x 1.5kW. Niestety Fibaro świetnie testuje pewnie maksymalne obciążenie, ale ze zwykłym halogenem ledowym już sobie nie radzi. Dzisiaj musiałem rozbierać po raz kolejny włącznik 5-krotny bo kolejny raz skleiła się cewka przekaźnika. Obciążenie całego obwodu uwaga ..... 4 x 6W - jak widać daje to oszałamiające wyniki - jestem prawie na granicy tylko nie obciążalności przekaźnika a granicy nerwów.

Zadzwoniłem na support bo przecież zawsze jest taka rada i usłyszałem, żebym rozebrał i postukał w kostkę i się pewnie rozklei i na trochę pomoże. Świetna rada od profesjonalnej firmy. Przy drugim kontakcie Pan z supportu powiedział, że tak to już bywa i żebym wysłał kostkę na procedurę gwarancyjną - w moim przypadku 3 kostkę - tylko że niby jak mam zapalić światło w sypialni jak mam włączniki dzwonkowe i nie mam wolnej kostki to już nikogo nie obchodzi. Dodatkowo sam rozbieram te włączniki a w sumie nie powinienem, bo żaden ze mnie elektryk. Może zacznę kasować Fibaro za każdy przyjazd elektryka i wyciągniecie i włożenie kostki na nowo to ktoś coś zrobi ?

Niestety po pewnym czasie zamiast wygody z Fibaro mam tylko zdenerwowaną żonę w domu po co kupiłem ten szajs, generalnie tak dużo jak nierealnych filmów fibaro tak dużo problemów. Żeby mi nikt nie zarzucił, że mówię nie prawdę to chętnie posłucham Pana z Fibaro w jaki sposób motion sensor liczy ilość gości (ale tak jak na filmie w szczególności jak idą dwie osoby

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> ) choć to jeszcze nic w porównaniu do 2:17 min z filmy Motion Sensora gdzie wyskakuje Push z możliwością naciśnięcia polecenia ...ewentualnie jak ten ekspres parzy kawę bez utraty gwarancji (rozbieranie ekspresu to koniec gwarancji dla tego urządzenia) lub w jaki sposób centrala zwiększa odpytywanie pozycji GPS w związku ze zbliżaniem się do celu (około 50 sek, "Lili wracam do Domu") chętnie wymienię więcej .... a przypomniałem sobie najbardziej mi się podoba 1:48 min filmu Flood Sensora - urządzenie ma zakres pracy od 0 do 40 stopni ale zimą jest na dworze, może w poznaniu śnieg utrzymuje się w takich temperaturach. W wolnej chwili jeszcze

Wracając do tematu (wszystkich niezainteresowanych przepraszam za offtopic) mam pytanie czy to prawda że nie macie już przekaźników relpol tylko "lepsze" według informacji z Waszego supportu i radzą sobie z halogenami LED ? jest to moje podstawowe oświetlenie w domu i chętnie wyślę na procedurę gwarancyjną wszystkie kostki.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
...

Co do działającego modelu to znalazłem info na forum o jednym modelu , niedostępnym w Polsce.

Please login or register to see this link.

Please login or register to see this link.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest coyote01
I kolejna bezsensowna odpowiedz pracownika Fibaro dotycząca ściemniacza. Jeśli nie potraficie podać żadnych modeli żarówek led które współpracują z waszym ściemniaczem to czemu piszecie że może pracować z żarówkami LED (3 x prosiłem o podanie modelu żarówki który działa)

Przesadzasz. Większość żarówek LED przystosowanych do ściemniania działa.

Ja np. używam takiej:

Please login or register to see this link.

Ważne jest aby ściemniacz był połączony na osobnym przewodzie neutralnym (połączenie 3 przewodowe) lub jeśli nie jest to możliwe i ściemniacz jest zasilany przez obwód żarówki (połączenie 2 przewodowe) to w obwodzie żarówki musi być bypass.

Dodatkowo przy ściemnialnych LEDach parametr 20 ściemniacza należy ustawić na wartość pomiędzy 134 a 140, parametr 12 na 99 a parametr 13 na 2.

(

Please login or register to see this link.

)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To mój pierwszy post na forum FIBARO, a więc chciałem serdecznie powitać wszystkich użytkowników.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Temat początkowo dotyczył łączników 2 x 1,5kW i o tym chciałem napisać.

Też mnie dopadł problem z zawieszaniem się łącznika przy podłączaniu trzech lamp LED 4x1W / 230V. Problem rozwiązałem dokładając dodatkowy przekaźnik.

Najciekawsze jest to, że łącznik potrafi załączać obciążenia w stylu transformatorów toroidalnych 400VA (bardzo ciężki start), silniki o mocy 500VA, a nie potrafi lamp LED o łącznej mocy 12VA.

Bez dodatkowego przekaźnika łącznik wieszał się już w momencie podłączania zasilania, bez sygnału wyzwalania. Lampy LED zapalały się i łącznik na nic nie reagował. Nie można było go dodać do centralki. Sprawdzałem trzy łączniki i wszystkie działały tak samo.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Mireczek, możesz powiedzieć jaki przekaźnik ?

    coyote01, u mnie problem z zawieszającymi kostkami dotyczy żarówek firmy którą wymieniłeś, mianowicie używałem takich

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam. Dołożę trochę od siebie.

    Mam problem z kostkami 2x1,5KW. Załączam nimi oświetlenie jarzeniowe które jest na elektronicznych układach philipsa. Też występuje problem sklejania styków przekaźnika. Obciążenie to 8 lamp 2x36W czyli 576W. Propozycje serwisu aby stosować zewnętrzne przekaźniki to chory pomysł. Mamy wykuć pół ściany aby to się zmieściło ? A może puszkę natynkową dawać aby było 2 razy więcej miejsca ?

    Na szczęście jest SATEL który jakoś działa na razie poprawnie i za 350 pln można kupić moduł na szynę DIN 8 wejść i 8 wyjść. I tam problemu sklejania się przekaźników nie ma. czyli jednak można.

    Mam też kilka kostek Dimmer z przebitym triakiem po przepaleniu się żarówki. Tego też serwis nie uznaje bo to nie wina ich tylko żarówki. Niestety żarówki mają to do siebie że się przepalają i tego problemu nie ominiemy. Trochę drogo wychodzi wymieniać żarówkę + dimmer za każdym razem. U konkurencji np. w systemie LUTRON czy PHILIPSa z którymi mam styczność w pracy takie problem jak sklejanie styków czy przebicie triaka nie występuje. Cenowo moduły są w podobnej cenie do Fibaro. Więc co lepsze komponenty ? Lepszej jakości materiały ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ja w pewnym momecie zrezygnowałem z oświetlenia led sterowanego z fibaro, styki potrafiły kleić się po jednym dniu pracy.

    nawet większe przekaźniki zastosowane w miejsce orginalnych nie za wile pomogły. Rozwiązaniem sa moduły DIN ale to da się zrobić podczas projektowania lub remontu.

    co do przebitych dimmerów mogę spróbować je naprawić

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak

    to jest specyfika dimerów na triaku. Instalator powinien uczciwie powiedzieć jakiego oświetlenia nie można używać z takim modułem ale niektórzy wciskają na chama.

    Jak Fibaro wypuści moduł na mosfecie to sytuacja się zmieni.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja na szczęście projektując instalację domu do każdego miejsca gdzie będzie kontakt dociągnąłem 4x2 skrętką komputerową + 4 żyły 1,5 mm więc mogę dowolnie zamieniać. Nie każdy ma taką możliwość.

    Zastanawiam się więc czy np. oświetlenia jarzeniowego z elektroniką nie sterować dimmerem zamiast switchem. Wtedy nie będzie iskrzenia przy załączaniu.

    Nie mniej technicy z Fibaro powinni pomyśleć jak ten problem rozwiązać ewentualnie wypuścić przekaźniki w sprzedaży które można by dokupić aby "odciążyć" te co są w kostkach a które w razie czego będą dużo tańsze.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    jako instalator spróbuje podejść obiektywnie do tematu. Na rynku pokazało się dużo producentów osw. Led ze znakiem CE lub China Export. Ich układy zasilania są naprawdę rożne, ale często to rezystory i kondensatory - z całym 'syfem' musi poradzić sobie komora gaszenia w przekazniku - jak widać z miernym skutkiem w takim rozmiarze. Naprawiam co jakiś czas sterowniki pieców - padają przekazniku i triaki nawet te z wykrywaniem przejścia przez zero. Dobra miałem być obiektywny. W czasopiśmie elektronika dla wszystkich w latach '90 był artykuł "wieczny przekaznik"- układ był hybryda przekaznika i triaka. Obciążenie długotrwałe realizował przekaznik, a przelaczenia realizował triak. Może taki układ były rozwiązaniem ?

    PS. Rel-pol to całkiem dobra firma. Satel pewnie stosuje większe gabarytowo przekazniki i jest spokój.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Rozważam zakup źródeł światła do kilkunastu lamp i do wyboru mam halogenowe na 230 V (podobno żywotnością żarówki nie zachwycają), halogenowe na 12 V lub LEDy 12 V albo 230V (dot to głównie żarówek  QPAR51 i ES111) wszystko będzie sterowane kostkami 2x1,5 kW lub 1x3 kW. Czy dobrze wnioskuję z prowadzonej tu dyskusji, że najmniej kłopotu sprawi wybranie wariantu 12V z zastosowaniem transformatorów lub żarówek halogenowych 230V zamiast LEDów na 230V?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    A ja mam inny problem w 2x1,5kw pod s1 podlączyłem przycisk monostabilny a pod s2 bistabiny. Analogicznie id 61 i 62 jeśli ustawiam na którymś z nich monostabiny lub bistabilny to wysyła mi ustawienia do ID60 i oba działają tak samo. Trochę malo profesjonalnie jak dwa to powinny być osobno konfigurowalne.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...