Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Kasowanie bazy danych historycznych temp i el


jires

Question

Witam, mam w sumie dwie sprawy:

 

1. Ktoś się orientuje w jaki sposób i czy w ogóle można wyczyścić całą bazę danych poboru mocy i temperatury w HC2?? Chodzi o dane w panelu energii i temperatury

2. Ostatnio zauważyłem że zniknął mi licznik kilowatów przy wszystkich dimmerach i switchach, pokazuje się tylko 0,00W, w ustawieniach urządzenia, jest ptaszek że ma pokazywać pobór mocy, ale znikneło miejsce gdzie można wpisać teoretyczny pobór mocy... Tak tylko u mnie się stało czy to ogólnie "nowa funkcjonalność"??

 

Wersja softu: 4.049

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • No i jak... Nikt nic nie wie?? A panowie admini z Fibar nie chcą nic powiedzieć??

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nie ma możliwości skasowania danych historycznych.

    Podczas miękkiej rekonfiguracji urządzeń taka sytuacja może mieć miejsce, konieczna może być twarda rekonfiguracja lub ponowne dodanie urządzenia.

    Pamiętaj też proszę, że nie zawsze możemy odpowiedzieć na każdy post, w razie konkretnych pytań zawsze warto napisać do supportu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Poprzez "nie ma możliwości" rozumiem że użytkownik nie może, ale jak się ma dostęp poprzez ssh i się zaloguje na centralkę jako root, to można by fizycznie skasować plik, po restarcie system nie znajdzie pliku to zrobi sobie nowy.... albo się posypie całkiem..., no cóż tak mi się przynajmniej wydaje....

     

    Co do drugiego punktu, postaram się trochę zobrazować sytuację. Pokopałem trochę w swoim HC2 i znalazłem ciekawą zależność.

    Każdy switch i dimmer który ma w opisie wersję modułu, tak jak poniżej:

     

     

    Please login or register to see this image.

     

    Nie ma opcji do wpisania teoretycznego poboru mocy. Panel zaawansowany wygląda tak:

     

    dimmer2%20przed%20rekon.png

     

     

    A dimmery które nie mają podanej wersji (nie ma w ogóle tego pola), mają opcję poboru prądu, tak jak tu:

     

    Screenshot_5.png

     

    Te moduły bez wersji, gdzie można wpisać teoretyczny pobór mocy, są wyświetlane w panelu energii że naciągnęły xx kWh, a te moduły z wersją pokazują w panelu energii 0 kWh.

     

    W obu przypadkach, te z wersją jak i bez, wyglądają tak samo na liście urządzeń, brakuje niebieskiego tekstu ze skumulowanym poborem prądu, nie dotyczy to wallplug-ów i listwy GreenWave, te działają normalnie:

     

    Screenshot_4.png

     

    Po twardej rekonfiguracji dimmera "z wersją", zaczyna on być widoczny jak te "bez wersji", czyli można wpisać pobór mocy, ale cały czas nie wyświetla skumulowanego poboru na karcie urządzenia. To samo dotyczy dodanego całkiem nowego modułu..

     

    No cóż, wygląda na to że mój HC2 jest w całkowitej rozsypce i nic nie pozostaje innego jak format C i od nowa... (jak z windows 98 kiedyś..), tylko nie wiem czy to psychicznie wytrzymam... 452 urządzenia, z czego 48 fizycznych urządzeń (może jedna trzecia bez bezpośredniego dostępu), 15 pluginów, 10 wirtualnych urządzeń, satel i 46 scen.... załamania psychicznego chyba dostanę... ale to dopiero po urlopie bo teraz nie mam czasu.

    Mam tylko nadzieję że jak będę na urlopie to mi Fibaro nakarmi żółwie i podleje kwiatki, bo jak wrócę a kwiatki uschną i żółwie zdechną z głodu to na następny trening wezmę HC2... na strzelnicę i potrenuję jak się strzela do aluminiowego pudła zamiast do tarczy.... i juz nie trzeba będzie nic konfigurować..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Poprzez "nie ma możliwości" rozumiem że użytkownik nie może, ale jak się ma dostęp poprzez ssh i się zaloguje na centralkę jako root, to można by fizycznie skasować plik, po restarcie system nie znajdzie pliku to zrobi sobie nowy.... albo się posypie całkiem..., no cóż tak mi się przynajmniej wydaje....

     

    Co do drugiego punktu, postaram się trochę zobrazować sytuację. Pokopałem trochę w swoim HC2 i znalazłem ciekawą zależność.

    Każdy switch i dimmer który ma w opisie wersję modułu, tak jak poniżej:

     

     

    Please login or register to see this image.

     

    Nie ma opcji do wpisania teoretycznego poboru mocy. Panel zaawansowany wygląda tak:

     

    dimmer2%20przed%20rekon.png

     

     

    A dimmery które nie mają podanej wersji (nie ma w ogóle tego pola), mają opcję poboru prądu, tak jak tu:

     

    Screenshot_5.png

     

    Te moduły bez wersji, gdzie można wpisać teoretyczny pobór mocy, są wyświetlane w panelu energii że naciągnęły xx kWh, a te moduły z wersją pokazują w panelu energii 0 kWh.

     

    W obu przypadkach, te z wersją jak i bez, wyglądają tak samo na liście urządzeń, brakuje niebieskiego tekstu ze skumulowanym poborem prądu, nie dotyczy to wallplug-ów i listwy GreenWave, te działają normalnie:

     

    Screenshot_4.png

     

    Po twardej rekonfiguracji dimmera "z wersją", zaczyna on być widoczny jak te "bez wersji", czyli można wpisać pobór mocy, ale cały czas nie wyświetla skumulowanego poboru na karcie urządzenia. To samo dotyczy dodanego całkiem nowego modułu..

     

    No cóż, wygląda na to że mój HC2 jest w całkowitej rozsypce i nic nie pozostaje innego jak format C i od nowa... (jak z windows 98 kiedyś..), tylko nie wiem czy to psychicznie wytrzymam... 452 urządzenia, z czego 48 fizycznych urządzeń (może jedna trzecia bez bezpośredniego dostępu), 15 pluginów, 10 wirtualnych urządzeń, satel i 46 scen.... załamania psychicznego chyba dostanę... ale to dopiero po urlopie bo teraz nie mam czasu.

    Mam tylko nadzieję że jak będę na urlopie to mi Fibaro nakarmi żółwie i podleje kwiatki, bo jak wrócę a kwiatki uschną i żółwie zdechną z głodu to na następny trening wezmę HC2... na strzelnicę i potrenuję jak się strzela do aluminiowego pudła zamiast do tarczy.... i juz nie trzeba będzie nic konfigurować..

    Tylko uważaj żeby cię za terroryzm nie posadzili i przypadkiem nie szczelaj w Poznaniu ;) do Fibaro

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Urządzenia po konwersji mogą nie posiadać tego pola, po twardej rekonfiguracji (lub dodaniu i usunięciu) jest to faktycznie możliwe. Natomiast pole niebeskie zależy od samego urządzenia i prezentuje wartość energii przez nie zliczone - posiadają to tylko urządzenia, które moc fizycznie mierzą, inne, jak Switche i Dimmery 221 posiadają tylko deklarowanie mocy w  interfejsie, który to już po swojej stronie te dane sumuje.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jestem tego świadomy, że takie urządzenia jak WallPlug posiadają wbudowaną pamięć zużycia energii i działa ten mechanizm inaczej niż w przypadku dimmerów. 

    Tylko to co u mnie się dzieje to wygląda na problem z centralką a nie z urządzeniami. Interfejs nie sumuje poboru mocy, nawet z całkiem nowych, nigdy nie dodawanych wcześniej switch'ów. 

     

    Pozostaje pytanie czy to tylko u mnie się "coś zepsuło" po aktualizacji do 4.049, czy ktoś jeszcze ma z tym problem, w ściśle określonej konfiguracji może występować ten błąd na innych centralkach. Zetknęliście się z tym problemem u innych??

    Dodam że aktualizacja do 4.53 nie naprawiła sytuacji, co prawda nie próbowałem jeszcze usunięcia i dodania urządzenia. Spróbuję wieczorem i dam znać.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • W niebieskim polu. W panelu wszystko działa jak powinno.

     

     

    EDIT:

    Właśnie spróbowałem usunać jeden switch i dodać ponownie, w obecnej wersji tj. 4.53, nic nie pomogło. 

    Dalej nie pokazuje się niebieskie pole z kumulacją kWh. W panelu energi widać wszystko tak jak powinno.

     

    Jezeli to jest odosobniony przypadek, to wychodzi na to że z konkretnie moja centralką jest coś nie tak. W sumie mogę z tym żyć, tak że nie ma sensu tracić na to więcej czasu i energii, jak kiedys bede mieć czas to zresetuję cały system i zacznę od nowa...

     

    Jak narazie temat uznaję za zamknięty. Niech się chłopaki z Fibar skupią na wazniejszych problemach..

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Jakbym jeszcze dostał odpowiedz na moje przypuszczenia że panel energi  używa tej samej bazy danych co panel zdarzeń (zapytałem tutaj: 

    Please login or register to see this link.

    ale chyba to przeoczono..) i jaka jest maksymalna ilość wpisów w bazie, to byłbym całkiem happy:) 

     

    Jeżeli te panele używają wspólnej bazy to by wytłumaczyło dlaczego mam w panelu energii tylko trzy ostatnie dni... bo wszystkie inne urządzenia (szczególnie satel) zapisują ok 50000 zdarzeń w ciągu kilku dni... wystarczy ograniczyć zapis do panelu zdarzeń wszystkich niepotrzebnych urządzeń i wpisy energii będą przechowywane dłużej..

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...