Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Zasilanie elektrozaworow


pooley

Question

Jak rozwiazaliscie zasialnie 24V AC do elektrozaworow? Czy dac po prostu tranformator i to wystarczy? Czy macie jakies sprawdzone patenty, by wysterwac wlaczanie pompy wraz z otwarciem zaworu.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

tak , możesz dać zasilacz 24v i za nim moduł 2x1,5kw

 

pompa nie powinna być włączana odrazu z zasilaniem zaworu, najpierw powinien się otworzyć zawór, i dopiero załączona pompa (czyli z opóźnieniem 1-2min) - napisałem o tym problemie w bugzilli

 

wysterowanie samej pompy też z modułu 3kw  i w panelu powiązań ustawiasz

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Zawory juz niestety mam, szczerze mowiac chcialem jednym przekaznikiem zrobic wlaczenie elektrozaworu i pompy, czy takie rozwiazanie moze generowac jakies problemy? No ale ok, zalozmy ze pompe zrobie niezaleznie, jak wysterowac jej pozniejsze wlaczanie i wczesniejsze wylaczanie?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    A ile masz zaworów?

    Pompa może sie Wyłączać razem z zaworem, ale Załączenie powinno być z zwłoką czasową.

    Na 24v nie dasz rady sterować jedntm przekaźnikiem pompy i zaworu. Ale możesz zrobić zasilanie pompy i zasilacza zaworów od strony 230V.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Elektrozaworow na razie bedzie 3 (z perspektywa na 5), przekazniki beda zalaczane 230v, a 24v bedzie tylko do elektrozaworow. Pytanie jak zrobic powiazanie (sorki, ale poczatkujacy jestem) i czy modol 3kW da rade? Pompa niby 1100W, ale pewnie przy rozruchu ma chwilowe wieksze obciazenie.

    Kupowanie elektrozaworow na 230v wydaje mi sie ekonomicznie nie uzasadnione - bo sa sporo drozsze, przynajmniej na chwile obecna nie widze potrzeby

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Elektrozawory na 230 droższe... to co Ty za elektrozawory kupujesz?

    24v to możesz z rgbw sterować

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • W sumie... czyli jak dobrze rozumiem, za pomoca rgbw bez zadnego zasilacza moge wysterowac 4 elektrozawory?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> to bylo super

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> a czy w HC2 moza bez problemu pod RGBW przypisac sterowanie zaworami? Tylko widze jeden problem, rgbw zasilane jest pradem stalym, a elektrozawory zmiennym...

    Co do cen, to z tego co patrzylem na alledrogo, elektrozawory na 230 to tak 100-200 zl chodza? A z drugiej strony, jak mozna zwykle 24v podpiac pod rgbw to i tak sie nie oplaca takich kupowac przeciez?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja mam po 70zł pod 230v lub 24v. Do RGBW też trzeba zasilacz podpiąć. Sam w sobie on nie ma zasilacza...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ja mam po 70zł pod 230v lub 24v. Do RGBW też trzeba zasilacz podpiąć. Sam w sobie on nie ma zasilacza...

     

    Kocham takie odpowiedzi

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> no to jak masz, to sie pochwal. Co do RGBW nic nie wyjasnione, co z tego ze podepne zasilacz do modulu, skoro modul zasilany jest nap stalym, a zawory zmiennym... 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Zawory mozesz bez problemu zasilic napieciem stałym. Tam jest reztstor grzejny i jemu to bez róznicy.

    Daj linka do zaworu na wszelki wypadek.

    Z tym rgbw to niezły pomysł, nie pomyślałem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Proszę:

    Please login or register to see this link.

     

    Kocham takie odpowiedzi

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> no to jak masz, to sie pochwal. Co do RGBW nic nie wyjasnione, co z tego ze podepne zasilacz do modulu, skoro modul zasilany jest nap stalym, a zawory zmiennym... 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dzieki za odpowiedz, ale szczerze mowiac troche bym sie obawial wsadzania takich zaworow do skrzynki w ziemi, ale pewnie sie czepiam

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> no i jeszcze te 2 min na otwarcie i zamkniecie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam

    Proszę o podpowiedź jakie przekaźniki 240v na 24v zastosować i jak je podłączyć ,aby sterować termostatatami z 240v, a elektrozaworami 24v.

    Obecnie mam termostaty z pokrętłem na 24v (zdjęcie nr 4) i chcę zmienić na Z-wave 240v (zdjęcie nr 2 i 3 model TKB TZ 10.36)

    Ze skrzynki z listwą 24v każde L1 i L2 odpiąć i podłączyć przez 240v do termostatu ,a sterować z L1 termostatu (przewódem żółto zielonym) 240v przez przekaźnik 24v każdym elektrozaworem podłączonym do listwy 24v.

    Chodzi mi głównie o to żeby nie ciągnąć dodatkowo przewodów 240v do puszek gdzie są termostaty tylko wykorzystać tę 3 przewody co idą z rozdzielni, gdzie oczywiście 240v mam.

     

    Pozdrawiam

    kosmacz

     

     

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by kosmacz
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam , mógłbyś tak  zrobić  czyli sterować przez dodatkowy przekaźnik odseparowując termostat od siłowników ale wydaje mi się że te trzy przewody idą do siłownika a nie do termostatu, sprawdź ile masz przewodów pod termostatem.

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    3 idą napewno do termostatów na ściany  ,a do elektrozaworów dwa i pewnie jakieś "ustrojstwo" steruje nimi w tej listwie właśnie przewodem żółto zielonym. Zreszta widać to na ikonach na listwie góra to termostaty dół elektrozawory i włącza się czerwona dioda (zdjęcie 1) gdy przykładowo zwiększyłem lub zmniejszyłem temp. na pokrętle termostatu 2 i 6.

    Dodam że ciepło mam z ciepłowni MPEC i na mieszaczu/przepływomierzu  (zdjęcie 2) ustawiona stała temperaturę cieczy na ręcznym termostacie. 

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by kosmacz
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ok teraz widzę to sprawę masz prostą tylko musisz dołożyć przekaźniki sterowane na  230v  , jest też prostsza możliwość przerobić termostaty i sterować bezpośrednio ale wiadomo co się z tym wiąże, utrata gwarancji jeśli są nowe.

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Termostaty nie są na gwarancji ,co masz na myśli przerobic termostaty ?

    ps w elektryce jestem zupełnie zielony ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    No właśnie, chodzi o rozebranie i przerobienie ścieżek do przekaźnika ale to musi zrobić elektronik który wie o co chodzi. Nie polecam robić tego na własną rękę.

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ok zapytam zaprzyjaźnionego elektronika ,tylko czy da się to zasilić 24v jak ten termostat z wyświetlaczem TKB TZ 10.36 w zamyśle jest do sterowania mat grzewczych o mocy do 16A z podpiętym obowiązkowym czujnikiem temp.?

     

    Docelowo w przyszłości jak wszystko zagada to chciałbym te TKB 10.36 wymienić na nowsze  z panelem dotykowym np MCO Home czyli szedłbym w kierunku przekaźników 240v /24v AC w rozdzielni ,aby nie przerabiać kolejnych już nowych termostatów.

     

    Możesz polecić ( jakiś link) jakie to mają być przekaźniki i opis ich podłączenia ?

     

    Pozdrawiam

    kosmacz

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...