Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Głowice Danfoss - błędna komunikacja


Jacek Stark

Question

Prośba o sprawdzenie prawidłowości komunikacji głowic danfoss z kontrolerem HC2.

Od jakiegoś czasu ( o ile dobrze pamiętam od ver. 4.100 ) głowice termostatyczne danfoss zachowują się "dziwnie". Co jakiś czas któraś z głowic nie wykona prawidłowo polecenia ustawienia zadanej temperatury, pozostaje na poprzednim ustawieniu. Brak jakiejkolwiek powtarzalności dla tego typu błędu. Dotyczy to głowic zarówno daleko umiejscowionych jak i zaraz przy kontrolerze ( np 0,5 m ). Gdy wybudzam głowicę ( środkowym klawiszem ) sygnalizuje błąd komunikacji z kontrolerem pulsując równocześnie na wyświetlaczu znakiem antenki i dzwonka. W samym UI ( aplikacja web ) w logu każdego urządzenia danfoss`a bardzo często  pojawia się czerwony napis "Nieprawidłowa komunikacja" lub "Komunikacja zakończona niepowodzeniem". Nie pomaga miękka rekonfiguracja modułu czy usunięcie i ponowne dodanie urządzenia. Na chwilę ( parę dni ) pomaga wyjęcie i ponowne włożenie baterii termostatu. Przypadłość ta dotyczy zarówno starszych danfoss`ów LC12 jak i nowszych LC13. 

Please login or register to see this attachment.

Edited by Jacek Stark
Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Widzę, że nie jestem sam z tym problemem. Często losowo wyskakuje Komunikacja zakończona niepowodzeniem nawet bez zmiany temperatury (przy obudzeniu się Danfossa). .

Na jednym miałem też antenkę -  pomogło usunięcie z HC2 i reset samego Danfossa. Mail do suportu pozostał bez odpowiedzi. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Witam!

Posiadam HCL z najnowszym oprogramowaniem i również mam podobne problemy. Często wyświetlany jest taki sam komunikat błędu, chociaż nie zdarzyło mi się, żeby nie ustawiły żądanej temperatury. Interwał odpytywania mam ustawiony na 15 minut. Może jest to jakiś problem ostatniej wersji oprogramowania?

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Błąd wynika z tego, że Danfoss często usypia się zbyt szybko i kontroler nie otrzymuje potwierdzenia o odebraniu całej komunikacji - dlatego pojawia się log z błędem komunikacji a mimo wszystko urządzenia poprawnie się sterują.
Przyglądamy sie problemowi od jakiegoś czasu - staramy się znaleźć dobre rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Michał 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
 • Inquirer
 • @m.roszak

  We wcześniejszych wersjach tj. mniejszych od 4.100 problem taki nie występował. Faktycznie wygląda to na niekompletny protokół wymiany informacji między kontrolerem a danfossem. Czy powodem nie jest zbyt wolna reakcja kontrolera na wysłany sygnał przez danfossa o wybudzeniu i gotowości na "rozmowę" ?

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Według specyfikacji urządzenia musi ono podtrzymywać włączone radio przez 10s po wybudzeniu i po każdej utrzymanej ramce poza WakeUpNoMoreInformation, Danfossy nigdy tego nie robiły poprawnie.
  Ale nie to jest problemem, Danfoss po otrzymaniu nastaw temeratury usypia się samoczynnie w czasie 0.3-1s nie czekając na ramkę WakeUpNoMoreInformation - według protokołu kontroler musi uśpić urządzenie, log który widzicie dotyczy właśnie próby uśpienia Danfossa.  

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • @m.roszak

  ...a co na to producent głowic Danfoss`a ? Jeżeli urządzenie już pracuje w standardzie Z-Wave to powinno zachowywać poprawność procedury obsługi protokołu wymiany informacji. 

  No ale tak jak zwykle, każdy producent dba o poprawność pracy urządzenia ale tylko we współpracy z własnym kontrolerem.

  Dziękuje bardzo za informacje, czekamy na upDate.

   

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Z tego co wiem Danfoss pracuje nad urządzeniem zgodnym z ZW+, zwykły ZW nie wymagał certyfikacji by go sprzedawać. Jeśli Danfoss zrobi nową wersję to będzie działała poprawnie :)

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...