Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Metody wyświetlania urządzeń wirtualnych


wronski3

Question

Podczas pisania kodu urządzenia wirtualnego w LUA zauważyłem kila nieścisłości pomiędzy wyświetlaniem urządzenia w systemie przeglądarkowym, na telefonie z androidem oraz na IOS.

1. W przypadku przeglądarki, możliwe jest wyświetlenie tekstu w nowej linii przy pomocy znacznika <br/> lub /n,
Niestety powyższe nie działa w przypadku urządzeń mobilny - a dodatkowo wyświetlany jest sam znacznik, który szpeci wygląd urządzenia.

 

2. Nazwa etykiety w przypadku urządzeń z Androidem wyświetlana jest zgodnie z jej konfiguracją natomiast w przypadku IOS dodawany jest znak dwukropka ':',
W konsekwencji albo jest duplikowany na IOSie albo brakuje go na Androidzie.

 

3. PUSH jest wyświetlany w różny sposób dla Androida i IOS.
W IOS tytułowany jest nazwą FIBARO, a w Androidzie ma postać: Push (nr centrali)
Ponadto w Androidzie prezentowana jest od razu treść powiadomienia natomiast w IOSie poprzedza ją jeszcze chyba ogólna nazwa centrali.
Ustawiana gdzieś podczas początkowej konfiguracji systemu (w moim przypadku Dom), ale nie mogę się teraz doszukać gdzie tą nazwę parametr zmienić / zweryfikować.

 

Poza 1 pkt, nie są to jakieś uciążliwe sprawy ale pewnie fajnie było by gdyby wyświetlana treść i zachowania były w miarę jednolite.

Edited by wronski3
Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • Ad1. obrazujący wygląd znacznika <br/>

    Na Komputerze:
     

    Please login or register to see this spoiler.

     

     

     

    Ad2. Dodawanie  znaku dwukropka ':' na iPhone

    widoczne na powyższym screenie

     

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ad3. 3. PUSH

    z iPhone wygląda całkiem fajnie - zawiera nazwę centrali:

     

    Please login or register to see this spoiler.

     

     

    Nie wiem czy to wynik poprawek FIBARO, czy może kwestia nowszej wersji Androida (od czasu pierwszego wpisu zdążyłem już wymienić telefon na nowszy)
    Jeśli obecnie tak jest na wszystkich urządzeniach z Android to wszystko wygląda prawidłowo.


    Mam natomiast inną uwagę.
    Na iPhone, użytkownik aplikacji nie posiada uprawnień zdalnych - aplikacja ma prawo łączyć się jedynie przez WiFI
    mimo powyższego PUSHe przychodzą nawet wtedy gdy dostępne jest jedynie połączenie 3G i nie ma dostępu lokalnego.
    Czy to działanie celowe? Jeśli tak to użytkownik powinien mieć jednak prawo do blokady takiej funkcjonalności.
    Jeśli nie to oznacza, że mimo braku zgody użytkownika telefon komunikuje się z centralą (zdalnie) bez wiedzy użytkownika...

    Nie weryfikowałem tego na Androidzie ale zakładam, że jest podobnie

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    On 5/19/2017 at 5:39 PM, wronski3 said:

    1. W przypadku przeglądarki, możliwe jest wyświetlenie tekstu w nowej linii przy pomocy znacznika <br/> lub /n,
    Niestety powyższe nie działa w przypadku urządzeń mobilny - a dodatkowo wyświetlany jest sam znacznik, który szpeci wygląd urządzenia.

     

    2. Nazwa etykiety w przypadku urządzeń z Androidem wyświetlana jest zgodnie z jej konfiguracją natomiast w przypadku IOS dodawany jest znak dwukropka ':',
    W konsekwencji albo jest duplikowany na IOSie albo brakuje go na Androidzie.

    Zostało to zgłoszone jako jeden 'bug'. Dziękuję za screeny ;)

     

    18 hours ago, wronski3 said:

    Nie wiem czy to wynik poprawek FIBARO, czy może kwestia nowszej wersji Androida (od czasu pierwszego wpisu zdążyłem już wymienić telefon na nowszy)
    Jeśli obecnie tak jest na wszystkich urządzeniach z Android to wszystko wygląda prawidłowo.

    Zależy czy zmieniałeś wersję Androida. Mimo wszystko zgłoszę to jako sugestię na ulepszenie. Jestem jednak świadomy, że to też zależy od samych możliwości systemu - sposobu wyświetlania PUSHy. ;)

     

    On 5/19/2017 at 5:39 PM, wronski3 said:

    Ustawiana gdzieś podczas początkowej konfiguracji systemu (w moim przypadku Dom), ale nie mogę się teraz doszukać gdzie tą nazwę parametr zmienić / zweryfikować. 

    Nazwę centrali możesz zmienić w Wizardzie, ale trzeba wejść w konkretny krok w konfiguracji, czyli:

    Please login or register to see this code.

     

    19 hours ago, wronski3 said:

    Na iPhone, użytkownik aplikacji nie posiada uprawnień zdalnych - aplikacja ma prawo łączyć się jedynie przez WiFI

    mimo powyższego PUSHe przychodzą nawet wtedy gdy dostępne jest jedynie połączenie 3G i nie ma dostępu lokalnego.
    Czy to działanie celowe? Jeśli tak to użytkownik powinien mieć jednak prawo do blokady takiej funkcjonalności.
    Jeśli nie to oznacza, że mimo braku zgody użytkownika telefon komunikuje się z centralą (zdalnie) bez wiedzy użytkownika...

    A to skonsultuję z zespołem od iOS. Rozumiem, że aplikacja ma odznaczoną opcję korzystania z sieci komórkowej na urządzeniu (Ustawienia -> Dane mobilne/Sieć komórkowa)?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Cytat

    Zależy czy zmieniałeś wersję Androida. Mimo wszystko zgłoszę to jako sugestię na ulepszenie. Jestem jednak świadomy, że to też zależy od samych możliwości systemu - sposobu wyświetlania PUSHy. ;)


    Tak nowy telefon ma dużo nowszego Androida, do tego doszła zmiana producenta. Ale jeśli na nowszym jest ok to nie mam tu zastrzeżeń ;)

     

    Cytat

    Nazwę centrali możesz zmienić w Wizardzie, ale trzeba wejść w konkretny krok w konfiguracji, czyli:

    Please login or register to see this code.

     

    Dzięki - to dość istotna i przydatna informacja.

     

     

    Cytat

    A to skonsultuję z zespołem od iOS. Rozumiem, że aplikacja ma odznaczoną opcję korzystania z sieci komórkowej na urządzeniu (Ustawienia -> Dane mobilne/Sieć komórkowa)?

     


    W tym zakresie chyba nie do końca dobrze zinterpretowałem kwestię uprawnień. Pozwól, że zweryfikuję to później i wrócę z odpowiedzią.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ok, po weryfikacji już opisuję dokładnie.

    Na iphone mam skonfigurowane konto lokalne bez Fibaro ID - co w praktyce powinno oznaczać, że użytkownik nie uzyska zdalnego dostępu do centrali.
    Celowo chciałem aby miał jedynie dostęp lokalny poprzez sieć WiFi.

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

     

    Oczywiście można tak jak piszesz zablokować aplikacji dostęp do danych ale to nie o to tu chodzi. (równie dobrze można by filtrować to na kolejnych etapach połączenia, czy choćby na firewallu przed centralą)
    Skoro aplikacja nie posiada konfiguracji użytkownika dla dostępu zdalnego to rozumiem, że pushe też nie powinny być wysyłane po gsm a jedynie po Wifi.
    Jednak na chwilę obecną mino braku fibaro id, które praktycznie pozwala na dostęp zdalny - takie pushe docierają nawet wtedy kiedy nie ma połączenia lokalnego.

    Być może jest to celowe i takie było założenie, ale dla mnie jest to trochę nie logiczne.

    W mojej ocenie najlepiej było by to rozwiązać na poziomie kontroli danego użytkownika w panelu administracyjnym centrali i tam na poziomie jego uprawnień mieć możliwość decyzji (np. checkbox)
    czy taki user ma prawo do dostępu zdalnego czy tylko w oparciu o połączenie lokalne.

     

    Edited by wronski3
    Update
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Wykonuję właśnie update centralki do nowej wersji systemu i mam jeszcze jedną uwagę co do dostępu zdalnego,
    żeby nie zaczynać nowego tematu to pozwolę sobie dopisać tutaj.

    Jak widać poniżej - wykonanie aktualizacji zdalnej przez ustawienia centrali nie jest możliwe:

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2018_08/blob.png.1e3f38cd25f4ac900081a34edc1cf06e.png" alt="blob.png.1e3f38cd25f4ac900081a34edc1cf06e.png" />

    Natomiast korzystając z powiadomienia z menu głównego: 

    blob.png.6022743e3f920e00a0f0e6e3b4837407.png

    nie ma z tym najmniejszego problemu: 

     

    blob.png.f3747c4e87a52a37119b88c0b4130391.png

     

    Zgłaszam jedynie nieścisłość w podejściu bo sam wielokrotnie wykonywałem update zdalnie i nie zauważyłem, aby był to jakiś kłopot a wręcz jest to dla mnie dość wygodne.
    Jeśli się nie mylę użytkownik inicjuje jedynie proces a samo update pobiera już centrala więc lokalizacja administratora nie powinna być tu problemem.

    Oczywiście rozumiem, że jeśli coś pójdzie nie tak to nie mamy możliwości fizycznego zadziałania i restartu centrali - ale tu sprawę powinno załatwić
    ostrzeżenie dla użytkownika, że istnieje ryzyko odcięcia się od centrali ;)
     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...