Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

[ROZWIĄZANO]Kalibracja Roller Shuttera z roletami z elektronicznymi krańcówkami


rma

Question

Witam,

 

mam problem z kalibracją rolety zewnętrznej z elektronicznymi krańcówkami sterowanej przez Roller Shutter 2.

Roleta pomiędzy zmianą kierunku góra-dół i dół-góra potrzebuje ok. 1-sekundowej przerwy.

Jeśli podczas jazdy np. w dół bezpośrednio naciśnie się przycisk naścienny "góra", to roleta się zatrzymuje i nie chce jechać w górę.

Jeśli chcę zmienić kierunek jazdy rolety, to muszę dać "stop" i po ok 1-sekundzie przełączyć włącznik na przeciwny kierunek.

Efekt z Roller Shuterem  podczas kalibracji jest taki, że uruchamia się ona poprawnie - roleta jedzie w dół.

Dojeżdża do krańcowego położenia, roleta się wyłącza (pewnie działają krańcówki) i dokładnie w tym samym momencie Roller Shuter przełącza przekaźnik do jazdy w górę. Roleta niestety nie jedzie, bo nie ma tej 1-sekundowej przerwy. Shutter świeci cały czas "jazda w górę", ale nic się nie dzieje.

Całość kalibracji kończy się niepowodzeniem.

Czy jest jakiś sposób, aby jednak dokonać kalibracji?

Da się jakoś wstawić przerwę pomiędzy cyklami kalibracji, aby wyglądała on tak:

- "jazda w dół",

- pauza 1-sekunda,

- "jazda w górę",

- pauza 1-sekunda,

"jazda w dół"?

 

PS

z roletami z "mechanicznymi" krańcówkami poszło mi bez większych problemów.

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Cześć,

 

Wygląda na to, że silnik tak działa. Jaki masz silnik do sterowania roletami? Uprzedzam, że możemy mieć problem z rozwiązaniem tego problemu, gdyż bardzo dużo zależy właśnie od silnika.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Cześć,

     

    mój problem dotyczy 3 silników (z 6 jakie mam), są to:

    Please login or register to see this link.

     

    Pozostałe silniki z krańcówkami mechanicznymi mam takie - z nimi Roller Shutery kalibrują się bez problemu

    Please login or register to see this link.

     

    PS

    przepraszam za długi czas odpowiedzi - sezon urlopowy...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    podobny problem mielismy u jednego z klientow, niestety jedynym wyjsciem bylo ustawienie na rolety bez pozycjonowania i ominiecie jakichkolwiek kalibracji. Do tego zostaly jeszcze parametry ustawione (0W jako granica rozpoznawania i czas dzialania silnika na czas jaki roleta potrzebowala zeby zjechac). Dodatkowo dodalismy sceny ktore po 1/4, 1/2 i 3/4 zatrzymuja rolety. 

     

    Jest jeszcze jeden tryk na to, sztuczne obciazenie ktore symuluje normalny silnik (pod przelacznikiem) i scena sterujaca rolety bezpozycjonale (z dodatkowym module odpowiednio ustawionym), jednak takie rozwiazanie nie jest za bardzo praktyczne w impelmentacj.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Cześć,

     

    sugestia @T.Konopka, aby przyjrzeć się silnikowi, a więc zajrzeć do jego instrukcji była bardzo cenna. Znalazłem w niej, że:

    "W trybie fabrycznym oraz w procesie ustawiania krańcówek napęd porusza się z 1-sekundową przerwą tuż po rozpoczęciu ruchu – oznacza to brak ustawionych położeń krańcowych."

     

    Panowie montujący rolety nie wykonali poprawnie procedury, więc ciężko aby Roller Shutter dał radę pracować z nieskalibrowaną roletą.

    Po poprawnym ustawieniu położeń krańcowych rolet, Shuttery skalibrowały się bez najmniejszego problemu.

     

    Temat do zamknięcia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jestem na etapie zamawiania rolet. Jaki silnik wybrać aby bez problemowo działał z RS 3 ?
    Co polecacie ? Mechaniczne czy elektroniczna krańcówki ? Zależy mi na poprawnym pozycjonowaniu i bezproblemowej kalibracji.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 17 godzin temu, ab napisał:

    Jestem na etapie zamawiania rolet. Jaki silnik wybrać aby bez problemowo działał z RS 3 ?
    Co polecacie ? Mechaniczne czy elektroniczna krańcówki ? Zależy mi na poprawnym pozycjonowaniu i bezproblemowej kalibracji.

     

    Witaj,

    ja mam i elektroniczne (2 sztuki) i mechaniczne (4 sztuki).

    Zdecydowanie NIE POLECAM elektronicznych - są z nimi same problemy. Miało być lepiej, a już 2 wymieniałem i mam problem z kolejną - łącznie z tym, że doprowadziło to kilka razy do zerwania uchwytów mocujących roletę do silnika.

    Notorycznie się rozsynchronizowują, nawet po wymianie na nową.

    U mnie zainstalowali Inel, najprawdopodobniej którąś z tych: YYGL35E-10/17 lub YYGL45E-20/15.

    Też z Inelami, ale z mechanicznymi krańcówkami - nie miałem żadnego problemu, poza zerwaniem, gdy coś zostało zostawione pod żaluzją w momencie jej opuszczania. Wtedy niestety w 100% przypadków dochodzi do zerwania uchwytów mocowania lamelek do silnika i pokrzywienia kilku lamelek.

     

    Pozdrawiam

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...