Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Obecność w domu a oświetlenie - SCENA


PioTTr

Question

Witam wszystkich serdecznie. 

 

Jestem początkujący i mam prośbę o pomoc, potrzebuję ustawić włączanie światła w zależności od obecności domowników po zachodzie słońca. 

Tj. jeśli jest po zachodzie i przez ostatnie 1,5 godz czujka wykryła ruch to włącz oświetlenie zewnętrzne na tarasie. 

 

Naczytałem się, na patrzyłem się, rozumiem że to powinno być oparte na zmiennych ale coś nie bangla.

Kolejna sprawa że czujka ruchu wykrywając ruch odpala kolejne instancje dość szybko można można uzyskać ulubiony komunikat wielu z was "Limit instancji został przekroczony"

 

Please login or register to see this attachment.


 

Zerknijcie proszę uprzejmie czy robię to dobrze. 

Centralka HCL 

 

 

dzięki 

Piotr 

 

zmienna wygląda tak 

Please login or register to see this attachment.

 

a tu scena

Please login or register to see this attachment.

Edited by PioTTr
Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Cześć @PioTTr ,

 

Czy nie prościej byłoby zrobić scenę magic, która zapalałaby światła, jeśli MS będzie naruszony po konkretnej godzinie każdego dnia?

Możnaby ją powiązać ze sceną, która będzie gasiła światła, jeśli MS nie był naruszony przez ostatnie 90min.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Cześć @A.Smolinski, niestety ale u mnie to nie działa. Dzieje się następująco:

 

1. Ktoś wchodzi do pomieszczenia, zapala się światło.

2. Scena z wyłączaniem światła zaczyna instancje za każdym razem jak ktoś przestaje się ruszać i zaczyna zliczać czas.

3. W końcu dobija do 10 instancji i przekracza limit.

4. Jak ktoś wyjdzie z pomieszczenia to scena już nie potrafi wykryć braku ruchu i do póki nie wróci do pomieszczenia i nie wzbudzi ruchu to światło się świeci i scena się nie uruchamia.

 

Wiesz co może być przyczyną?

 

Jeszcze pytanie - jak zrobić scenę magic, która ma dwa warunki? Czas i naruszenie MS? 

Edited by ogs
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • W dniu 9.06.2018 o 22:23, ogs napisał:

     

    3. W końcu dobija do 10 instancji i przekracza limit.

    4. Jak ktoś wyjdzie z pomieszczenia to scena już nie potrafi wykryć braku ruchu i do póki nie wróci do pomieszczenia i nie wzbudzi ruchu to światło się świeci i scena się nie uruchamia.

     

    Wiesz co może być przyczyną?

     

     

     

    Ogranicz ilość instancji do 2 max powinno pomóc. 

    Chodzi o to żeby nie odpalać 10 razy timera odlicznia bo i po co 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    11 hours ago, PioTTr said:

     

    Ogranicz ilość instancji do 2 max powinno pomóc. 

    Chodzi o to żeby nie odpalać 10 razy timera odlicznia bo i po co 

     

    Wtedy już po 2 wywala komunikat, że przekroczono limit.

     

    Rozwiązałem częściowo problem przez zmianę parametru 6 - ślepotę czujki, ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie bo wtedy nie można użyć czujki np do alarmu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Parametr 6 to dobry kierunek. Im wartość wyższa, tym system czujka dłużej jest naruszona. Jeśli w między czasie ktoś znów ją naruszy (przechodząc w jej polu widzenia), wówczas licznik czasu określony w 6 zaczyna liczyć od nowa. 

    czyli: Ustawimy parametr 6 na wartość 3600 sekund. Znaczy, że przez godzinę nie może nikt go naruszyć. Jeśli w ciągu godziny ktoś naruszy- zaczyna liczyć znów aż dojdzie do 3600. Idąc tym tropem- jeśli po 55 minutach ktoś przejdzie koło czujki- zaczynamy zliczać kolejne 3600 sekund w ramach tej samej instancji (stanu).

    Ten parametr tłumaczę też sobie w ten sposób- jak długa działa stan (instancja) naruszenia).

     

    Oczywiście ten parametr ma wadę z takim ustawieniem. w tym czasie nie wywołamy już innego naruszenia tą czujką. Czyli przez godzinę będzie dawała znak, że jest naruszona i tyle co może dać z siebie :)

     

    Można zatem dać inne działania w postaci opóźnienia (czerwone pole w scenach). I jeśli czujka nie była naruszona przez 30 minut, to wyłącz po 60 minutach. W ten sposób mamy 90 minut pewności, że światło będzie działało.

     

    Można też zrobić zmienną. Osobiście lubię je wykorzystywać, bo wówczas jest przejrzysta konfiguracja. 

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...